Przyznanie środków MKiDN

Z największą przyjemnością informujemy, iż wniosek Fundacji do programu MKiDN "Literatura" w sprawie dotacji publicznej dla publikacji książki dla dzieci w wieku 8-12 lat o wielkim polskim naukowcu, XVII-wiecznym jezuicie i misjonarzu w Chinach został zakwalifikowany do przyznania wsparcia finansowego.

Książka ma na celu przybliżenie młodym czytelnikom, ich rodzicom, oraz szkolnym wychowawcom postaci i dokonań wybitnego Polaka, XVII wiecznego jezuity i misjonarza wiary chrześcijańskiej w Chinach, a zarazem pioniera geografii, etnografii, botaniki, zoologii i antropologii kultury, o. Michała Boyma SJ.

Ze względu na swoje osiągnięcia i wkład w wiedzę Europejczyków o Chinach, jest on określany często jako "polski Marco Polo". Pomimo ogromnego dorobku, Michał Boym pozostaje stosunkowo nieznany w Polsce. Poprzez wydanie ilustrowanej książki dla dzieci autorstwa dr. hab. Moniki Miazek-Męczyńskiej pt. "Jak Michał ze Lwowa do Chin zawędrował" oraz jej bezpłatną dystrybucję w szkołach i w środowisku nauczycielskim zamierzamy poszerzyć wiedzę rodaków o tej jakże fascynującej postaci, której przygody i skala pokonywanych przeszkód nie ustępowały w niczym tym filmowego Indiany Jonesa. Ilustracje do książki wykona nagrodzony za komiks K.O.S.T.K.A. rysownik i jezuita, Przemysław Wysogląd.

Wydanie książki we współpracy ze Stowarzyszeniem Sinicum im. Michała Boyma i Stowarzyszeniem SECA stanowi jeden z elementów tegorocznego programu upamiętniającego 360-lecie jego śmierci w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Patronat nad jej wydaniem objęli: Komisja ds. Misji Episkopatu Polski oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.